info@uykusaatii.com

Tek Uykuya Geçiş
Buradasınız: Anasayfa / Blog
21 Aralık 2021, Salı
Tek uykuya geçiş
Çoğu yeni yürümeye başlayan çocuk 15 ila 18 ay arasında sabah uykusundan vazgeçmeye hazırdır ve neredeyse tüm çocuklar “bir uykunun az, iki uykunun fazla” olduğu dönemden geçer.  Yapabileceğiniz tek şey, geçişi olabildiğince yumuşak hale getirmektir, ancak en iyi senaryoda bile, bir çocuk iki veya üç hafta boyunca huysuz ve uykusuz olabilir. Yürümeye başlayan çocuğunuz bu dönüm noktasına ulaştığında
Tek uykuya geçiş

İki uykudan tek uykuya geçiş

Çoğu yeni yürümeye başlayan çocuk 15 ila 18 ay arasında sabah uykusundan vazgeçmeye hazırdır ve neredeyse tüm çocuklar “bir uykunun az, iki uykunun fazla” olduğu dönemden geçer.  Yapabileceğiniz tek şey, geçişi olabildiğince yumuşak hale getirmektir, ancak en iyi senaryoda bile, bir çocuk iki veya üç hafta boyunca huysuz ve uykusuz olabilir. Yürümeye başlayan çocuğunuz bu dönüm noktasına ulaştığında:

  • Geceleri sürekli olarak 10-11 saat kesintisiz uyku alır. Eğer belirtilen saatlerden az ise öncelikle gece uykusunu çözün.
  • Sabah uykusuna geçmesi uzun sürmeye başlar.
  • Sabah uykularının süresi azalmaya başlar veya sabah uykuları çok uzun sürüp, öğleden sonra uyumak istemez.

Çocuğunuzun en az 10 ila 14 gün boyunca uyku düzeninde yukarıda belirtilen türde farklılaşmalar tespit ettiğinizde, iki uykudan tek uykuya geçiş sürecine başlayabilirsiniz. Çocuğunuzun bu değişikliğe adapte olması 7 ila 10 gün sürer.

Peki bu süreci nasıl yönetmeliyiz :

  1. Sabah uykusunu kademeli olarak ileri atarak : iki gün boyunca sabah uykusunu saat 11:00’e kadar, ardından birkaç gün için 11:30’a, ardından öğlen vaktine kadar ileri atın. Bu duruma uyum sağlamak çocuktan çocuğa değişeceği için, çocuğunuzu izleyin. Amacınız uyku saatini 12.30 -13.00 arasında başlamasını sağlamak ve en az 2¼ ila 2½ saat sürmesidir.
  2. Çocuğunuz yalnızca bir saat uyuyorsa ve yorgun uyanıyorsa, tekrar uyutmaya çalışın. Her şey başarısız olursa, onu arabada veya bebek arabasında uyutmak gibi acil durum tekniklerinizden birini kullanın.

Yatma saatini bozmamak için saat 16.00 veya 16.30’dan sonra uyumasına izin vermeyin.

  1. Geçiş sırasında (akşam 19:00 gibi) fazla yorulmasını önlemek için çocuğunuzu normalden iki hafta kadar erken yatırabilirsiniz.
  2. Ara sıra “iki uyku” yapabilir. Geçiş sırasında çocuğunuz çok yorgun görünüyorsa, ikinci uykuyu yaptırabilirsiniz. Böyle durumlarda sabah uykusunu 45 dk ile sınırlayın.
Ücretsiz Danışmanlık İçin Bizi Arayın